Europejskie Centrum Medyczne

Naszym celem jest leczyć najlepiej, zgodnie z najlepszymi praktykami i najnowszą wiedzą

KOLONOSKOPIA

Kolonoskopia jest badaniem endoskopowym całego jelita grubego. Polega na oglądaniu wnętrza jelita, giętkim optyczno - elektronicznym kolonoskopem. Końcówka aparatu ma możliwość odginania się w dowolną stronę i w dowolnym zakresie. Wnętrze jelita oświetlane jest światłem przewodzonym w endoskopie światłowodami, a obraz z mikrokamery umieszczonej na końcu przewodu przekazywany jest na monitor telewizyjny.

Budowa endoskopu pozwala na oglądanie wnętrza jelita w naturalnych barwach. Umożliwia również wprowadzanie przez wewnętrzny kanał aparatu różnych akcesorii: cewników, kleszczyków i pętli, służących do pobierania tkanki do badania oraz do wykonywania zabiegów (np. usuwania ciał obcych, usuwania polipów, tamowania krwawień ).

Lekarz wykonujący badanie wprowadza endoskop przez odbyt do jelita grubego, a następnie przesuwa aparat do końca jelita. W trakcie wycofywania endoskopu, wnętrze jelita jest ponownie dokładnie oglądane. Czas badania uzależniony jest od budowy jelita i właściwego przygotowania się przez pacjenta do badania.
Pacjent nie odczuwa większych dolegliwości poza uczuciem parcia i wzdęcia brzucha.
Doznania te, złagodzimy w czasie Twojego badania odsysając endoskopem nadmiar płynu i powietrza.
 

Jeżeli chcesz mieć w 100% pewność, że Twoje badanie przebiegnie bezboleśnie - skorzystaj z usług naszego anestezjolga!

Kolonoskopia jest badaniem bezpiecznym. Pozwala zbadać całe jelito grube, a w razie konieczności pobrać materiał do badań histopatologicznych.

Jak przygotować się do badania: Kolonoskopia ?

Przed badaniem kolonoskopii proszę wykonać następujące badania: sód, potas, morfologia, grupa krwi, koagulogram: PT, APTT.

2 dni przed wykonaniem badania wskazana dieta płynna. Jest to szczególnie ważne w przypadku pacjentów z zaparciami. Można jeść kisiele, zupki, kleiki, pić dowolną ilość płynów (minimum 3 litry).
Przygotowanie do kolonoskopii wymaga zastosowania preparatu CitraFleet lub Fortrans.

W przeddzień badania po godz. 12:00 należy zacząć pić preparat ( łącznie 4 torebki). Każda torebka rozpuszczona w litrze przegotowanej wody.
Można poprawić smak preparatu, dodając do roztworu sok z cytryny. W tym dniu nie należy nic jeść. Dopuszczalne jest picie czystej wody. Jeśli badanie jest wykonywane w godzinach popołudniowych można pić czystą wodę. Bez względu na porę badania można przyjąć rano regularnie przyjmowane leki (nasercowe, przeciw nadciśnieniowe, i inne) popijając niewielką ilością wody.
Uwaga !
W przypadku gdy chorujesz na cukrzycę, przygotowanie do badania należy skonsultować z lekarzem.
Matki karmiące piersią przygotowanie do badania również konsultują z lekarzem.

Badanie może być wykonane w znieczuleniu z udziałem anestezjologa. W tym przypadku po badaniu przez 6 godzin nie można prowadzić samochodu.
Należy przyjść z osobą towarzyszącą.

Jeżeli jeszcze masz jakieś pytania, wątpliwości
zadzwoń do nas Tel. 022 644 11 77

Realizacja: Henwar
© 2009 Europejskie Centrum Medyczne